Yangın Merdiveni İmalatı

Yangın merdivenleri bilindiği üzere adından anlaşıldığı gibi yangın esnasında bulunduğunuz bina veya yapılardan güvenli tahliye için binanın uygun olan cephesine inşa edilmiş çelik konstrüksiyon yapılardır. Yangın merdivenleri sorumlu belediye ve itfaiye müdürlüklerinin önerdiği ve zorunlu tuttuğu yönetmeliğe göre yapılmak zorundadır.

Piyasada maalesef yönetmeliğin veya projenin ne olduğunu bilmeyen merdiven altı diye tabir edilen demir doğrama atölyelerinin işini hakkıyla yapan firmaları tenzih ederiz. Yanlışlarla dolu imalatının sonucunda itfaiye ve belediyenin kabul görmemiş olduğu işi tamamlamak üzere hatta söküp baştan yapmak zorunda kaldığımız işler her geçen gün firmamıza gelmektedir. Bu tür firmalar maalesef ısrarla işi almak için fiyatı düşük tutup malzeme konusunda yönetmeliğin önerdiğinin dışına çıkarak yapılan işin kalitesini düşürmekte ve sonuçta iş yaptıracak kurum veya şahısları mağdur etmektedir.

Burada size düşen görev teklif alırken mutlaka detay ve kullanılacak malzeme bilgisi isteyiniz ve karşılaştırınız. İşin tamamlama esnasında ise teklifte belirtilen malzeme ile kullanılan malzeme aynı olup olmadığını kontrol ediniz. En önemlisi yaptıracağınız firmadan yazılı olarak işin üretici hatasından dolayı yangın merdiveni yönetmeliğine aykırı ölçü, ebat ve malzeme kullanımı kabul görmeyen projenin hataları ve eksikleri düzelterek tekrar yapmasını kabul eden teklif yada tutanak alınız.

Yangın merdiveni yaptırırken dikkat edilmesi gereken hususlar;

Mutlaka yangın merdiveni yönetmeliğine uygun olarak yapılmalıdır. Basamak genişlikleri, basamak uzunlukları, rıht yüksekliği gibi konularda yönetmelikte belirtilen ebat ve sistemde yapılmalıdır. Yangın merdiveni yapılırken mutlaka basamaklarda ve sahanlıklarda 2/3 mm kalınlığında baklavalı sac kullanılmalıdır. Yapılacak olan yangın merdiveninin dikeyde kullanılacak ana omurgaları ve basamakların alt kısmına döşenecek olan kutu profiller yapılacak yerin yüksekliği ve taşıyacağı ağırlığın statik hesapları yapılarak uygun ölçü ve kalınlıklarda karar verildikten sonra uygulanması gerekmektedir.

Yapılacak olan konstrüksiyon mutlaka zeminde yapının oturtulacağı alana ve bina cephesine uygun yerlerden 10 mm kalınlığında flanşlar ve gerekli aparatlar yardımı ile sabitlenmelidir. Oluşturulan yangın merdiveninin etrafı komple dikeyde belirli aralıklarda yangın merdiveni yönetmeliğinin tavsiye ettiği aralık ölçüsünde olmalıdır.

Etrafı ızgara şeklinde dikeyde birbirine paralel olarak döşenmiş profiller kuşak diye tabir ettiğimiz şekilde yatay olarak sabitlenmeli ve bu sayede hem sağlamlaştırmak hemde yapının sallantısını kesmiş olunur. Yapılan Yangın merdiveni veya çelik konstrüksiyonda kullanılan metal malzemeler mutlaka antipas özellikli metal boyası ile boyanmalıdır. Yukarıda belirtilen maddeler genel hatlarıyla yangın merdiveni yaptıracak kişi yada kurumların bilmesi gereken bilgilerdir. Yönetmeliğin belirlediği ölçü ve ebatları firmamızla irtibata geçerek öğrenebilir bilgi alabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: